Mornsun LIF240-10B55R2 55V 4.4A 242W DIN Rail Power Supply Single Active PFC 94% Efficiency 50/60Hz -40C 5000m Altitude
No reviews yet
Attributes
55 VOutput Voltage
85-264VAC/120-370VDCInput Voltage
AC-DCType
SingleOutput Type
Industrial DIN Rail Power SupplyApplication
Output Current:4.4A
Place of Origin:Guangdong, China
Model Number:LIF240-10B55R2
Brand Name:MornSun
Efficiency:94%
Output Frequency:50/60HZ
Product Name:Mornsun DIN Rail 242W AC to DC Switching Power Supply
Keyword:DIN Rail AC to DC Switching Power Suppl
Power(W):242W
Vin(VAC):85-264
Vin(VDC):120-370
Warranty:3 Years
Key attributes
Output Voltage
55 V
Input Voltage
85-264VAC/120-370VDC
Type
AC-DC
Output Type
Single
Application
Industrial DIN Rail Power Supply
Protection
Efficiency
94%
Output Current
4.4A
Output Frequency
50/60HZ
Place of Origin
Guangdong, China
Model Number
LIF240-10B55R2
Brand Name
MornSun
Product Name
Mornsun DIN Rail 242W AC to DC Switching Power Supply
Keyword
DIN Rail AC to DC Switching Power Suppl
Power(W)
242W
Vin(VAC)
85-264
Vin(VDC)
Warranty
3 Years
Packaging and delivery
Selling Units
Single item
Single package size
15X13.5X7 cm
Single gross weight
0.800 kg
Lead time
Minimum order quantity: 1 piece
Variations
Select now
Color: LIF240-10B55R2
LIF240-10B55R2
Output Power
242 W